Listen Live

HomeNewsElection results for northwest Saskatchewan communities

Election results for northwest Saskatchewan communities

It was election day in several communities across Saskatchewan. Despite having the option to delay it because of the snowy weather, many towns in the northwest region pushed forward with voters filling out their ballots for their respective communities.

Here is a list of winners:

Lashburn

MAYOR

  • Steven Turnbull – Acclaimed

COUNCIL

  • Catlin Poirier – 126 votes, Elected
  • Leonard Lapierre – 103 votes, Elected
  • Vaughn Bellin – 103 votes, Elected
  • Kevin McNay – 100 votes, Elected
  • Laura Lea-Bowman – 88 votes, Elected
  • William M. Hall – 87 votes, Elected
  • Drew Bowman – 74 votes
  • Danelle Covey – 70 votes

Marshall

MAYOR

  • Darlene Puckey – 129 votes, Elected
  • Monique Hare – 65 votes

COUNCIL

  • Reg Lorenz – 171 votes, Elected
  • Garry Christian – 162 votes, Elected
  • Percy Neufeld – 153 votes, Elected
  • David Hardy – 148 votes, Elected
  • Ken Braun – 75 votes

St. Walburg

MAYOR

  • Nancy Schneider – 237 votes, Elected
  • Jamie Hallett – 31 votes

COUNCIL

  • Stuart Gammell – 239 votes, Elected
  • Clinton Parker – 231 votes, Elected
  • Kim Gardner – 228 votes, Elected
  • Dawn Mckellar – 204 votes, Elected
  • Virginia Mowery – 185 votes, Elected
  • Jean Steinacher – 181 votes Elected
  • Keith Hallett – 72 votes
  • George Prudat – 63 votes

Wilkie

MAYOR

  • David Ziegler – 264 votes, Elected
  • Stephen Hall – 71 votes

COUNCIL

  • Lucas Jaindl – 308 votes, Elected
  • Les Henderson – 285 votes, Elected
  • Del Bannerman – 273 votes, Elected
  • Clarke Jackson – 231 votes, Elected
  • Alex Majewski – 201 votes, Elected
  • Helen Urlacher – 176 votes, Elected
  • Joseph Stewart Nicholson – 151 votes
  • Mary Ellen Herzog – 138 votes

Unity

MAYOR

  • Sharon Del Frari – 335 votes, Elected
  • Joseph P. Boser – 188 votes

COUNCIL

  • Brent Weber – 380 votes, Elected
  • Curtis McLean – 359 votes, Elected
  • Rick Hill – 359 votes, Elected
  • Bob Abel – 329 votes, Elected
  • Doreen Bonogofski – 307 votes, Elected
  • Ryan Sernecky – 288 votes, Elected
  • Ben Weber – 278 votes
  • Jackson Winterhalt – 231 votes
  • Janet Hollingshead – 183 votes
  • Erik Hansen – 157 votes

Cut Knife

MAYOR

  • Gwenn Kaye – 122 votes, Elected
  • Daryl Sperling – 61 votes

COUNCIL

  • Lyle Cronk – 142 votes, Elected
  • Sandra Feser – 137 votes, Elected
  • Douglas Robertson – 132 votes, Elected
  • Jason Lloyd – 125 votes, Elected
  • Alfred Roschker – 124 votes, Elected
  • Lloyd Weeseekase – 112 votes, Elected
  • Robert Keys – 97 votes

The following communities did not have an election as each candidate was elected by acclamation and polls abandoned.

Maidstone

MAYOR

  • Brennan Becotte

COUNCIL

  • Aaron Bailey
  • George Bray
  • Eleanor Pegg
  • Blair Ryan
  • Marc Telenga
  • Chris Zerr

Paradise Hill

MAYOR

  • Bernard Ecker

COUNCIL

  • Merle Bielecki
  • Brad Form
  • Micheline Huard
  • Karen Kroon

Turtleford

MAYOR

  • Lawrence Weinrauch

COUNCIL

  • Skye Angus
  • Karl Bauldic
  • Seth Bloom
  • Carson Gray
  • Doug Milne
  • Jason Stein

Neilburg

MAYOR

  • Brent Wiens

COUNCIL

  • Nicole Martin
  • Ernie Ducherer
  • Darwin Urlacher
  • Jim Lamb
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisement -

Continue Reading